"fargetan" meaning in All languages combined

See fargetan on Wiktionary

Verb [Old Dutch]

Etymology: From Proto-West Germanic *fragetan. Etymology templates: {{inh|odt|gmw-pro|*fragetan}} Proto-West Germanic *fragetan Head templates: {{head|odt|verb}} fargetan Inflection templates: {{odt-conj-st|get|class=5|pref=far}} Forms: strong [table-tags], fargetan [infinitive], fargeto [first-person, present, singular], fargeton [first-person, present, singular], fargat [first-person, past, singular], fargitis [present, second-person, singular], fargāti [past, second-person, singular], fargitit [present, singular, third-person], fargat [past, singular, third-person], fargetun [first-person, plural, present], fargāton [first-person, past, plural], fargetit [plural, present, second-person], fargātot [past, plural, second-person], fargetunt [plural, present, third-person], fargāton [past, plural, third-person], fargete [first-person, present, singular], fargāti [first-person, past, singular], fargetis [present, second-person, singular], fargete [present, singular, third-person], fargāti [past, singular, third-person], fargetin [first-person, plural, present], fargātin [first-person, past, plural], fargātit [past, plural, second-person], fargetin [plural, present, third-person], fargātin [past, plural, third-person], farget [present, singular], fargit [present, singular], fargetit [plural, present], participle [plural], fargetandi [present], fargetan [past]
  1. to forget

Verb [Old Saxon]

Etymology: From Proto-West Germanic *fragetan, equivalent to far- + getan. Etymology templates: {{root|osx|ine-pro|*gʰed-}}, {{inh|osx|gmw-pro|*fragetan}} Proto-West Germanic *fragetan, {{af|osx|far-|getan}} far- + getan Head templates: {{head|osx|verb|head=|sort=}} fargetan, {{osx-verb}} fargetan Inflection templates: {{osx-conj-st2|farget|fargit|fargat|fargāt|farget|class=5}} Forms: strong [table-tags], fargetan [infinitive], fargitu [first-person, present, singular], fargat [first-person, past, singular], fargitis [present, second-person, singular], fargāti [past, second-person, singular], fargitid [present, singular, third-person], fargat [past, singular, third-person], fargetad [plural, present], fargātun [past, plural], fargete [first-person, present, singular], fargāti [first-person, past, singular], fargetes [present, second-person, singular], fargātis [past, second-person, singular], fargete [present, singular, third-person], fargāti [past, singular, third-person], fargeten [plural, present], fargātin [past, plural], farget [present, singular], fargitandi [present], fargetan [past]
  1. to forget
{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Afrikaans",
              "lang_code": "af",
              "word": "vergeet"
            },
            {
              "lang": "Berbice Creole Dutch",
              "lang_code": "brc",
              "word": "frugete"
            },
            {
              "lang": "Berbice Creole Dutch",
              "lang_code": "brc",
              "word": "furgete"
            },
            {
              "lang": "Jersey Dutch",
              "lang_code": "gmw-jdt",
              "word": "verxête"
            },
            {
              "lang": "Aukan",
              "lang_code": "djk",
              "raw_tags": [
                "borrowed",
                "uncertain"
              ],
              "word": "fegeete"
            },
            {
              "lang": "Kwinti",
              "lang_code": "kww",
              "raw_tags": [
                "borrowed",
                "uncertain"
              ],
              "word": "fregeti"
            },
            {
              "lang": "Saramaccan",
              "lang_code": "srm",
              "raw_tags": [
                "borrowed",
                "uncertain"
              ],
              "word": "fèèketè"
            }
          ],
          "lang": "Dutch",
          "lang_code": "nl",
          "word": "vergeten"
        },
        {
          "lang": "Limburgish",
          "lang_code": "li",
          "word": "vergaete"
        }
      ],
      "lang": "Middle Dutch",
      "lang_code": "dum",
      "word": "vergēten"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "odt",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*fragetan"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *fragetan",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *fragetan.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "odt-conj-st",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "fargeto",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargeton",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāton",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātot",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetunt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāton",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farget",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "participle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetandi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "odt",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "fargetan",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "get",
        "class": "5",
        "pref": "far"
      },
      "name": "odt-conj-st"
    }
  ],
  "lang": "Old Dutch",
  "lang_code": "odt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Dutch verbs prefixed with far-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to forget"
      ],
      "id": "en-fargetan-odt-verb-~ymuMxGs",
      "links": [
        [
          "forget",
          "forget"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fargetan"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Swedish",
              "lang_code": "sv",
              "word": "förgäta"
            }
          ],
          "lang": "Old Swedish",
          "lang_code": "gmq-osw",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forgæta"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "vorgēten"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*gʰed-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*fragetan"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *fragetan",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "far-",
        "3": "getan"
      },
      "expansion": "far- + getan",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *fragetan, equivalent to far- + getan.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "osx-conj-st2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargeten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farget",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "verb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fargetan",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "fargetan",
      "name": "osx-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "farget",
        "2": "fargit",
        "3": "fargat",
        "4": "fargāt",
        "5": "farget",
        "class": "5"
      },
      "name": "osx-conj-st2"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon terms prefixed with far-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to forget"
      ],
      "id": "en-fargetan-osx-verb-~ymuMxGs",
      "links": [
        [
          "forget",
          "forget"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fargetan"
}
{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Afrikaans",
              "lang_code": "af",
              "word": "vergeet"
            },
            {
              "lang": "Berbice Creole Dutch",
              "lang_code": "brc",
              "word": "frugete"
            },
            {
              "lang": "Berbice Creole Dutch",
              "lang_code": "brc",
              "word": "furgete"
            },
            {
              "lang": "Jersey Dutch",
              "lang_code": "gmw-jdt",
              "word": "verxête"
            },
            {
              "lang": "Aukan",
              "lang_code": "djk",
              "raw_tags": [
                "borrowed",
                "uncertain"
              ],
              "word": "fegeete"
            },
            {
              "lang": "Kwinti",
              "lang_code": "kww",
              "raw_tags": [
                "borrowed",
                "uncertain"
              ],
              "word": "fregeti"
            },
            {
              "lang": "Saramaccan",
              "lang_code": "srm",
              "raw_tags": [
                "borrowed",
                "uncertain"
              ],
              "word": "fèèketè"
            }
          ],
          "lang": "Dutch",
          "lang_code": "nl",
          "word": "vergeten"
        },
        {
          "lang": "Limburgish",
          "lang_code": "li",
          "word": "vergaete"
        }
      ],
      "lang": "Middle Dutch",
      "lang_code": "dum",
      "word": "vergēten"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "odt",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*fragetan"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *fragetan",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *fragetan.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "odt-conj-st",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "fargeto",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargeton",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāton",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātot",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetunt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāton",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farget",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "participle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetandi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "odt",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "fargetan",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "get",
        "class": "5",
        "pref": "far"
      },
      "name": "odt-conj-st"
    }
  ],
  "lang": "Old Dutch",
  "lang_code": "odt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Dutch class 5 strong verbs",
        "Old Dutch entries with incorrect language header",
        "Old Dutch lemmas",
        "Old Dutch prefixed verbs",
        "Old Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
        "Old Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
        "Old Dutch verbs",
        "Old Dutch verbs prefixed with far-",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "to forget"
      ],
      "links": [
        [
          "forget",
          "forget"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fargetan"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Swedish",
              "lang_code": "sv",
              "word": "förgäta"
            }
          ],
          "lang": "Old Swedish",
          "lang_code": "gmq-osw",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forgæta"
        }
      ],
      "lang": "Middle Low German",
      "lang_code": "gml",
      "word": "vorgēten"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*gʰed-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*fragetan"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *fragetan",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "far-",
        "3": "getan"
      },
      "expansion": "far- + getan",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *fragetan, equivalent to far- + getan.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "osx-conj-st2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargāti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fargeten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargātin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farget",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fargitandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "fargetan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "verb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "fargetan",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "fargetan",
      "name": "osx-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "farget",
        "2": "fargit",
        "3": "fargat",
        "4": "fargāt",
        "5": "farget",
        "class": "5"
      },
      "name": "osx-conj-st2"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Saxon class 5 strong verbs",
        "Old Saxon entries with incorrect language header",
        "Old Saxon lemmas",
        "Old Saxon terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Saxon terms derived from Proto-West Germanic",
        "Old Saxon terms derived from the Proto-Indo-European root *gʰed-",
        "Old Saxon terms inherited from Proto-West Germanic",
        "Old Saxon terms prefixed with far-",
        "Old Saxon verbs",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "to forget"
      ],
      "links": [
        [
          "forget",
          "forget"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fargetan"
}

Download raw JSONL data for fargetan meaning in All languages combined (8.0kB)

{
  "called_from": "inflection/2447",
  "msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, BUT Old Dutch is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: participle",
  "path": [
    "fargetan"
  ],
  "section": "Old Dutch",
  "subsection": "verb",
  "title": "fargetan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2512",
  "msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT Old Dutch is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: participle, style: background-color:var(--wikt-palette-lightgrey); font-weight:bold;////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "fargetan"
  ],
  "section": "Old Dutch",
  "subsection": "verb",
  "title": "fargetan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <dl> not properly closed",
  "path": [
    "fargetan"
  ],
  "section": "Old Saxon",
  "subsection": "verb",
  "title": "fargetan",
  "trace": "started on line 1, detected on line 1"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </dd>",
  "path": [
    "fargetan"
  ],
  "section": "Old Saxon",
  "subsection": "verb",
  "title": "fargetan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </dl>",
  "path": [
    "fargetan"
  ],
  "section": "Old Saxon",
  "subsection": "verb",
  "title": "fargetan",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.